Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Nastavení exspirace hesel

Od září loňského roku je již standardně nastavována exspirace zvolených hesel k nově zakládaným či obnovovaným uživatelským účtům na 18 měsíců. Aktuálně přistupujeme k omezení velmi dlouhé doby platnosti hesel i u starších uživatelských účtů, u kterých zkrátíme exspiraci na dobu v řádu jednotek měsíců. Uživatel bude tedy muset po určité době změnit heslo ke svému uživatelskému účtu. Nově nebude možné volat služby systému eRecept, pokud uživatel nebude mít platné heslo. Zároveň systém eRecept upozorňuje uživatele, že se blíží exspirace jeho hesla.

Systém eRecept vyhodnocuje konec platnosti hesla, pokud je exspirace platnosti hesla menší než měsíc, vrací nově služby ZalozitPredpis, ZmenitPredpis, ZalozitVydej, ZmenitVydej měkkou chybu s upozorněním na exspiraci hesla k účtu a informací o potřebě změny hesla na portále SÚKL. Pokud bude heslo již exspirované, systém eRecept neprovede úspěšně danou službu, ale vrátí chybu.

Chybová hláška (tvrdá chyba), pokud je heslo exspirované (příklad):

S033- Platnost hesla k vašemu účtu vypršela! - Ověřte zadání přístupových údajů k CÚeR v konfiguraci svého SW a jejich platnost na webu pristupy.sukl.cz. Pro CÚeR používáte uživatelské jméno 67bbcd77-7224-4730-9890-25cc61957ac4. Přístupové údaje pro web pristupy.sukl.cz jsou odlišné a najdete je v dopisu od SÚKL.

Chybová hláška (měkká chyba), kterou vrací služby ZalozitPredpis, ZmenitPredpis, ZalozitVydej, ZmenitVydej jeden měsíc před exspirací hesla (příklad):

S043 - Blíží se termín vypršení platnosti Vašeho hesla, heslo je platné pouze do 26.09.2020. Proveďte změnu hesla k Vašemu přístupovému účtu.

Kromě výše uvedeného upozornění ze systému eRecept přijde uživateli navíc 1 měsíc, 7 dní a 1 den před exspirací hesla upozornění na emailovou adresu, kterou měl uvedenu na své žádosti o přístupového údaje k eReceptu. I z toho důvodu tedy velmi doporučujeme udržovat kontaktní údaje v systému externích identit aktuální, aby bylo možno veškerou komunikaci doručit na správnou adresu.

U prvních účtů dojde k nastavení exspirace ke dni 12. března 2021. Již 12. února 2021 tedy mohli někteří lékaři či lékárníci dostat upozornění na blížící se konec platnosti hesla. Účty jsou rozděleny do skupin tak, aby došlo k rozprostření exspirace v čase a nedošlo k případnému hromadnému problému se změnou hesel. Druhá vlna nastavených exspirací je k 15. dubnu 2021, další budou následovat v přibližně měsíčním intervalu. Tímto postupem bychom měli nutné změny hesel rozložit do letošního roku tak, aby i dále probíhaly plynule.

Jednoduchý návod, jak si změnit heslo, je zveřejněn ZDE.