Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Nové možnosti přihlášení pacienta – eOP

V souvislosti s účinností zákona č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, dochází od 1. července 2018 k rozšíření možností při přístupu k webové a mobilní aplikaci pro pacienty. Nově se zavádí možnost přihlášení pomocí nového elektronického občanského průkazu. Stávající způsob přihlášení pomocí jména, hesla a SMS zůstává zachován.

Přístup do aplikací pro pacienta

Pro používání webové aplikace pro pacienty je nutné mít zřízený přístup na NIA Portál (Portál národního bodu) nebo elektronický občanský průkaz. Pro použití mobilní aplikace je nutné mít funkční webovou aplikaci pacienta a provést v ní potřebná nastavení pro mobilní aplikaci. Mobilní aplikace pro pacienta je ke stažení pro Android a iOS.

Národní bod slouží jako nástroj pro bezpečné a zaručené ověření totožnosti uživatele online služeb veřejné správy. Poskytovatelé online služeb potřebují zaručenou informaci o tom, kdo se jako klient přihlašuje jimi poskytovaným službám.

K prokazování totožnosti online slouží různé identifikační prostředky, jejichž poskytovatelé získali akreditaci a jsou napojeni na národní bod. Mezi ně patří například nový občanský průkaz s čipem, který je vydáván od 1. 7. 2018, nebo přihlášení pomocí uživatelského účtu národní identitní autority.

Zřízení přístupu do Portálu národního bodu

K prokazování totožnosti slouží buď občanský průkaz s čipem nebo přihlášení pomocí uživatelského účtu národní identitní autority.

Přihlášení pomocí občanského průkazu nevyžaduje registraci a ani poskytnutí souhlasu, který zajišťuje CzechPOINT. Více informací na informačních stránkách info.identitaobcana.cz/eop. Jak se přihlásit do systému eRecept webové aplikace pro pacienty pomocí elektronického občanského průkazu je popsáno v podrobném návodu zde.

Přihlášení pomocí jména, hesla, SMS vyžaduje registraci uživatelského profilu. Více informací na informačních stránkách info.identitaobcana.cz/ups.